top of page

סיכום מחזור א' - מפגש מפרה בין האקדמיה לעולם העסקים

עופר קוטלר, מנכ"ל שיכון ובינוי: "אנו שמחים לשתף פעולה עם הסטודנטים שהם העתיד של כולנו.
שיכון ובינוי מתכננת לממש יותר מפרויקט אחד מבין הפרויקטים שהוצגו בפנינו".
עמי לנדאו, ירון קריסי, עופר קוטלר, גיא ברכה, גבי דוד, אורי בן-פורת, אלון טיש, דורית סדן, אמיתי אור

בתמונה (קורעים ברך מימין לשמאל): עמי לנדאו, ירון קריסי, עופר קוטלר, גיא ברכה, גבי דוד (ומעליו עופרה רהב), אורי בן-פורת, אלון טיש (ומעליו אלה קורניס), דורית סדן, אמיתי אור והסטודנטים שהשתתפו במחזור א' של תכנית "גרינביז"

תכנית "גרינביז" נולדה כתוצאה משיתוף פעולה בין מועדון היזמות של אוניברסיטת רייכמן וחברת שיכון ובינוי, מקבוצת אריסון אותו הוביל, עו״ד גיא ברכה טשרניחובסקי. בנוסף לגיא פעל מטעם מועדון היזמות פרופ' רונן ישראל ומטעם חברת שיכון ובינוי פעלו, מר עופר קוטלר, מנכ"ל חברת שיכון ובינוי והגב' טלי נחושתן, סמנכ"ל השיווק של החברה. במסגרת התכנית השתתפו 27 סטודנטים שהובילו 5 מיזמים בתחומים: נדל”ן, אנרגיה מתחדשת, אינטגרציה (זכיינות), תשתיות ומים. כל אחד מהצוותים לווה על ידי מנהל בכיר משיכון ובינוי ששימש עבורם מנטור במשך 4 חודשים. יחד, הם עברו תהליך אשר החל מלמידת התחום מקצה לקצה באופן מרוכז (מעבר למפגשים הקבועים פעמיים בשבוע), והמשיך בפיתוח רעיונות חדשניים לפרויקטים ברי-קיימא אשר מהם החליטה כל קבוצה להתמקד במיזם אחד ספציפי. 
עמי לנדאו ויהודה וילק
דורית סדן מנטורית
פיתוח הרעיון בו החליטה כל קבוצה להתמקד כלל פגישות קבועות עם מנהלים בכירים, המלווים את הצוות כמנטורים, ביצוע סקרי שוק ושימוש
במודלים שיווקיים, בניית
תכניות עסקיות שנבדקו
ע"י מחלקת הכספים
בשיכון ובינוי, בניית
אב-טיפוס/מודל עיצובי/מודל
ארכיטקטוני, פגישות
עם מומחים ואוטוריטות 
בתחום הרלוונטי תוך
יצירת שיתופי פעולה עסקיים.

בתמונה: ישיבת עבודה של צוות הסטודנטים בקבוצת הנדל"ן, עם דורית סדן, סמנכ"ל שיווק שיכון ובינוי נדל"ן

בתמונה: עמי לנדאו, מנהל חטיבת שיכון ובינוי זכיינות ויהודה וילק, מנכ"ל דרך ארץ (כביש 6), מלמדים את הסטודנטים מניסיונם האישי

מטרת תכנית GreenBiZ הינה הגשמת חזון עסקי להקמת מיזם/פרויקט בר-קיימא רחב היקף, משלב התכנון ועד שלב ההוצאה לפועל, תוך הקניית כלים עסקיים וניהוליים אשר ישרתו את הסטודנטים בעתיד. אך למטרה זו הוצמד חזון הקיימות של קבוצת שיכון ובינוי וחזון המנהיגות של אוניברסיטת רייכמן, כך, הופנו הסטודנטים לפעילויות "אקסטרה" כגון השתתפות ביום מעשים טובים בחסות הגברת שרי אריסון. במסגרת הפעילות, ביצעו הסטודנטים עבודות גינון וצביעה במרכז לנוער בסיכון בטירת הכרמל, אשר תואמו עם סגן ראש העיר, מר דוד שחר שהגיע לשבח את הסטודנטים על עשייתם.
דוד שחר וגיא ברכה

בתמונה: מר דוד שחר, סגן ראש עיריית טירת הכרמל (במרכז), סטודנטים מתכנית "גרינביז" ומתנדבים נוספים

כלים אלו נלמדו ע"י הפרקטיקה והתרגול בפיתוח מייזם
משלב התכנון ועד שלב ההוצאה לפועל - עבודה
צמודה עם הסמנכ"לים
המלווים כמנטורים
ולמידה מניסיונם הרב,
סיורים בפרויקטים
של הקבוצה,
פגישות אישיות עם
מנכ"לים בקבוצה,
חבירה לבעלי תפקידים
 המתמתחים באספקטים
אשר רלוונטיים לפיתוח
המייזם, אספקלריה ממקור
ראשון אודות תהליך קבלת
ההחלטות בנושאים בעלי
המשקל הרב ביותר בקבוצת שיכון ובינוי,
חבירה לגופים חיצוניים וייסוד שיתופי פעולה
עסקיים עם גופי ענק לצורך קידום המייזם של הקבוצה ועוד.
לאורך התכנית הושם דגש על הקניית כלים מעשיים
לסטודנטים, להתמודדות עם עולם העסקים.
כלים אלו הינם: 
הגדרת אסטרטגיה
עסקית ותכנית
עסקית ע"פ קהלי
יעד ויישומן, בניית
תכנית שיווקית
וגיבוש חומרים
שיווקיים, תהליך
קבלת החלטות
ניהוליות, בניית
מצגת משקיעים,
ידע נרחב על עולם
היזמות הירוקה
והטכנולוגיות החדישות 
ביותר בתחום, גיבוש מדדים להערכת
פעילות, עבודת צוות תחת לו"ז צפוף וחלוקת עבודה חכמה.

 

בתמונה: ירון קריסי, מנכ"ל שיכון ובינוי סולל בונה תשתיות ושלומי אסרף, סמנכ"ל פיתוח עסקי שיכון ובינוי סולל בונה תשתיות, מסבירים לסטודנטים על משמעות ניהול אתר בנייה ירוק בפרויקט "ברושים" 

באירוע סיכום התכנית, נבחנו המיזמים של הסטודנטים ע"י עופר קוטלר וחברי מטה בכירים ע"פ הקריטריונים: ישימות והתאמה לפעילותה העסקית של קבוצת שיכון ובינוי, החזר השקעה ומודל עסקי, חדשנות ויצירתיות, אימפקט סביבתי-חברתי-כלכלי. לאחר מכן, הרצה עופר על "ניהול עסקים בפריזמה של קיימות", ובזאת תמו להן 9 הרצאות לאורך התכנית מאת בכירי קבוצת שיכון ובינוי.

 

מדבריו של משתתף במחזור א': "מאוד אהבתי את הקונספט של להמציא רעיון ולהפוך אותו לישים, כך שלא יהיה רק תיאורטי. למדתי הרבה על מודלים עסקיים. ההשקעה מצד המנטור ראויה להערכה, למדתי על קבוצת שיכון ובינוי ״מבפנים״, לאחר שהמנטור דאג להפגיש אותנו עם אנשיו, שתרמו גם הם רבות לפרויקט."
פרופ רונן ישראל
הפרויקט אשר נבחר לפרויקט המצטיין של תכנית "גרינביז" (מחזור א') הינו הפרויקט של קבוצת תשתיות – מחזור פסולת אתרי בנייה והפיכתה לבטון שמיש לעבודה. בראש הקבוצה עומד המנטור, שלומי אסרף, סמנכ"ל פיתוח עסקי שיכון ובינוי סולל בונה תשתיות.

בתמונה: פרופ' רונן ישראל נושא דברים בארוע סיום התכנית

טלי נחושתן, גיא ברכה, עופר קוטלר, שלומי אסרף והקבוצה המנצחת

בתמונה מימין: טלי נחושתן, גיא ברכה, עופר קוטלר, וחברי "צוות תשתיות" במעמד זכייתם במענק ההקמה מתנת קבוצת שיכון ובינוי: בר לינקובסקי, מאיה אמיתי, שלומי אסרף (המנטור), קרין משגב, יוני וולינגרד ועמרי שורק

bottom of page